קהילה בצמיחה

סקר נכסים

סקר נכסים - נופית פלוס

אם התבצעה אצלכם מדידה במסגרת סקר הנכסים שהמועצה עורכת בנופית וקיבלתם כבר שרטוטים מעודכנים כדאי לשים לב למספר דברים מרכזיים:

שימו לב שהשטח לחיוב ובמיוחד השטח עבור מגורים, מתאים לתוכניות שהוגשו למועצה לצורך קבלת היתר הבנייה. שימו לב שצורת השטח ששורטטה ע"י המודדים תואמת את מבנה הבית. שימו לב שהמידות בשרטוט מתאימות למציאות בשטח.

המודדים הם בני אדם ובני אדם, כידוע, לפעמים טועים. הטעות של המודדים תתבטא בסופו של דבר בארנונה ובמיסי הועד המקומי שתשלמו בהמשך. כל טעות במטר מרובע משמעותו כ-30 ש"ח בשנה בארנונה המשולמת למועצה, ובנוסף כ- 10 ש"ח של מיסי הועד המקומי נופית. לדוגמא, 10 מ"ר שימדדו בטעות יעלו כ-4,000 ש"ח במרוצת 10 שנים. המודדים שמדדו בנופית אינם מודדים מוסמכים. לא ידוע על הכשרתם ומידת נסיונם במדידות. ידוע שהם נדרשו לחזור שוב ושוב למדוד ולשרטט מחדש חלק מהבתים שהם מדדו בנופית ולבצע תיקונים של עשרות מטרים רבועים בשרטוטים שנשלחו לתושבים.

טעויות לדוגמא שעשו המודדים בנופית ושכדאי, לכם התושבים, לתת עליהם את הדעת: גרם מדרגות העולה מקומה אחת לקומה שנייה חושב גם בקומה הראשונה וגם בקומה השנייה. מרבית הבתים בנופית מכילים מדרגות וטעות זו נצפתה לא אחת. המועצה שלחה תיקון בעניין זה. כדאי לבדוק אם גם אצלכם תוקן הדבר. טעות מדידה נוספת, חלקים של השכן סופחו בטעות מדידה. מרבית הבתים בנופית הינם בתים דו משפחתיים. הבתים במגרשים סמוכים מחוברים פיזית. המדידה נעשית בעיקר מבחוץ ולכן קל לטעות ולהמשיך במדידה לתוך המגרש השכן. מומלץ לבדוק שטעות שכזו לא נעשתה גם אצלכם.

המדידות בנופית הסתיימו והמועצה שלחה לתושבים הודעת שומה בעקבות סקר הנכסים. הודעות השומה הכילו מספר חדש של השטח לחיוב. המועצה מקיימת בימים אלה פגישות עם התושבים והמודדים בנופית. במסגרת סקר הנכסים שעורכת המועצה האזורית זבולון, התקיים ביום חמישי 1/8/13 מפגש בנופית בין התושבים לבין המודדים ונציגי המועצה. מפגש נוסף התקיים ביום חמישי 15/8/13.

מומלץ מאד לקרוא את הדברים בקישור הבא: http://goo.gl/8wfEko . באתר הנ"ל כותב אריה גבע מנסיונו האישי ומציין כי: לא אחת, המדידה, אותה מבצעת הרשות המקומיות בעזרת מודדים, שגויה. אריה גבע מצטט באתר עתירה (בג"ץ 4377/93) של מספר תושבים כנגד עיריית תל אביב בעניין המדידות. עתירה שהוכרעה בהסכם שקיבל את אישור הבג"ץ. בהסכם זה נכתב, בין היתר, כי: "מחזיק בדירה אשר יתבקש ע"י העירייה, ייתן תצהיר כי לא נעשה שינוי בביתו (תוספת בנייה) מאז המדידה האחרונה וכך לגבי שינוי בשימוש נוסף אם יש כזה". תצהיר שכזה, לו התבקשו למלא תושבי המועצה, יכול היה לחסוך למועצה מדידות שנערכו, ללא צורך, בבתי התושבים. תצהיר שכזה יכלה המועצה לקבל מהתושבים לפני זמן רב, ולא להמתין שנים כה רבות כפי שהמתינה המועצה עד לביצוע המדידות. את המודדים ראוי היה לשלוח לתושבים שלא חתמו על הצהרה שכזו, לו התבקשה ע"י המועצה. ניתן להניח שאין זו הפעם האחרונה שיתקיים בנופית סקר נכסים. המדידות הללו השאירו טעם רע אצל התושבים שמקווים לשיפור משמעותי בתהליך בעתיד.

תגובות

התמונה של אבי ברוך
אבי ברוך on ש', 17/08/2013 - 12:02

בעקבות סקר הנכסים עולה בנופית שאלה נוספת. מפגש שני עם המודדים ונציגי המועצה התקיים בסוף השבוע שעבר. במפגש התפתח דיון עם נציגי המועצה והמודדים על הטענה שהתפרסמה ב"נופית פלוס - הצהובון" (גליון 545 - סקר נכסים). שם נטען שהמועצה יכולה לשפר את התהליך של סקר הנכסים ע"י בקשת הצהרה מהתושבים על בנייה או שינוי בשימוש. נציגי המועצה אמרו בתגובה שהתושבים לא יענו למכתב כזה, ונתנו דוגמה לחוסר יושרה שהתגלה בעקבות המדידות. הם סיפרו על נסיון להטעות את המודדים ע"י קיר גבס שנבנה במיוחד, הדבר נעשה ע"י דמות המשמשת (או שימשה) תפקיד ציבורי בהנהגת הישוב. כדי לחדד את טענתם הם הוסיפו ואמרו שיש בנופית הרבה "הלשנות".

ב"הלשנות" הכוונה, בין היתר, כפי הנראה, לתלונות תושבים שהגיעו למועצה בנוגע לפיצול דירות שנעשו ללא היתר. פיצול דירות הינה פעולה שהפכה לחוקית בעקבות תקנה שחוקקה בדצמבר 2011 ותקפה למשך חמש שנים. בפועל על הרשות המקומית לאשר את פיצול הדירות. לפי אתר גלובס נדלן בעמוד המופיע באינטרנט תחת הכותרת: "התקנה שהתירה פיצול דירות הביאה דווקא לירידה בפיצולים" (http://goo.gl/AAS2vh) נכתב כי: "לא רק שהתקנה לא עודדה בעלי דירות לפצל את דירתם באופן חוקי, היא חידדה את חוסר הוודאות בתחום, הוסיפה הליכים ביורוקרטיים, וגרמה דווקא ירידה בפיצול הדירות." ניתן להבין כי החוק הנ"ל אינו מיושם. כמעט אף אחד אינו זוכה לקבל אישור לפיצול דירתו כחוק.

נשאלת השאלה: האם וכיצד, בעקבות סקר הנכסים שנעשה לאחרונה, המועצה מתכוונת לטפל בתלונות תושבים על פיצולי הדירות בנופית? באיזה מידה תשתף המועצה את הנהגת הישוב והתושבים בהיקף הבעיה ותחתור ביחד איתם לפתרונה? האם אין זוהי השעה לנצל את חלון ההזדמנות שנפתח למשך חמש שנים ולהסדיר את פיצולי הדירות ע"פ החוק? האם אין זה נכון, ראוי והוגן להסיר מעל התושבים את התגיות של "מלשינים" ו"עברייני בנייה" שנכפה עליהם בעל כרחם?

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.